Tytuł artykułu:

Naprawiaj nie wyrzucaj – nowe podejście unijne do produktów

Trochę z ciekawostek z życia UOKiK i prawa unijnego.

Trwają prace nad implementacją dyrektywy (UE) 2024/1799 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 czerwca 2024 r. w sprawie wspólnych zasad promujących naprawę towarów oraz zmiany rozporządzenia (UE) 2017/2394 oraz dyrektyw (UE) 2019/771 i (UE) 2020/1828 (tzw. dyrektywa Right to Repair – R2R).

Bliska memu sercu, bo w codziennym życiu kieruję się zasadą – naprawiaj nie wymieniaj.

Dyrektywa wpisuje się w kanwę Europejskiego Zielonego Ładu i zrównoważonej konsumpcji. Według Dyrektywy przedwczesne pozbywanie się towarów konsumenckich nadających się do naprawy skutkuje wzrostem ilości odpadów i emisji gazów cieplarnianych oraz do zwiększenia popytu na cenne zasoby do produkcji nowych towarów.

Dyrektywa zawiera przepisy promujące naprawę towarów, które mają przyczynić się do prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony konsumentów i środowiska.

Ponadto, uregulowano ustanowienie europejskiej platformy informacji o naprawie, której celem jest pomoc konsumentom w dokonaniu oceny i porównaniu cech poszczególnych usług naprawczych (i cen towarów odnowionych), zachęcając ich tym samym do wyboru naprawy zamiast nabywania nowych towarów.

Konkludując, fajnie. Jako dziecko socjalizmu uwielbiałam zbierać butelki i je monetyzować w skupach. I było za co kupić zachodnie żelki i środowisko się miało lepiej.

Więcej info: https://uokik.gov.pl/


Monika Witkowska

adwokat, rzecznik patentowy
monika.witkowska@cwmip.pl