Tytuł artykułu:

 Riyadh Design Law Treaty

22 listopada 2024 r. państwa członkowskie WIPO, po wieloletnim procesowaniu, sfinalizowały w Rijadzie międzynarodowy Traktat prawa wzorów przemysłowych. Traktat ten ma w założeniu zmienić zasady ochrony wzorów na świecie, oferując usprawnione i spójne podejście w wielu jurysdykcjach.

Założenia Traktatu to:

  • Uproszczenie procesu rejestracji poprzez harmonizację systemu zgłaszania i rejestracji wzorów przemysłowych we wszystkich państwach członkowskich.
  • Jednolite wymogi dotyczące wniosków w celu wyeliminowania rozbieżności i przeszkód administracyjnych przy ich składaniu w różnych krajach.
  • Transformacja cyfrowa – elektroniczne składanie wniosków.
  • Elastyczne okresy karencji – Projektanci, którzy publicznie ujawnią swoje prace, będą mieli dłuższy okres karencji na ubieganie się o ochronę, co może być istotne dla tych działających na małą skalę.
  • Dostosowanie do różnych sposobów reprezentacji – Traktat dopuszcza różne metody reprezentacji wzorów, w tym formaty cyfrowe, czyniąc system bardziej dostępnym w erze zdominowanej przez postęp technologiczny.
  • Wpływ na projektantów i branże – Zmniejszając koszty i złożoność uzyskania międzynarodowej ochrony, traktat ma zachęcać do innowacji i pomagać zapobiegać nieautoryzowanemu powielaniu wzorów.
  • Promowanie kreatywności i wzrostu gospodarczego – Usprawnione systemy ochrony wzorów mają bezpośredni wpływ na wspieranie kreatywności.

W założeniu Traktat to nie tylko ochrona wzorów, lecz również o wzmocnienie pozycji twórców, wzrostu gospodarczego i zapewnienie, że wzornictwo nadal będzie siłą napędową gospodarki.

Traktat łączy ochronę wzorów przemysłowych z ochroną tradycyjnej wiedzy i tradycyjnych form wyrazu kulturowego.

Wymogiem jego wejścia w życie jest przystąpienie 15 umawiających się stron.

Więcej informacji: https://www.wipo.int/

Monika Witkowska
adwokat, rzecznik patentowy
monika.witkowska@cwmip.pl